Hyppää pääsisältöön

Mediatiedote Julkaistu 2.10.2014 16.45

Tyksin Sydänkeskukselle apuraha sepelvaltimotaudin tutkimukseen

Avainsanat:

Suomen Kardiologisen Seuran hallitus on myöntänyt tunnustusapurahan sepelvaltimotautikohtauksen epidemiologian tutkimukseen dosentti, kardiologian erikoislääkäri Ville Kydön johtamalle tutkimustyölle (Epidemiology and Outcomes of Acute Coronary Syndromes in Finland). Apurahan arvo on 12 500 euroa.

Dosentti Kytö työskentelee Tyksin Sydänkeskuksessa Turussa. Kydön johtama tutkimus selvittää sepelvaltimotautikohtauksen ja sitä muistuttavien tautitilojen esiintyvyyttä ja ennustetta suomalaisessa väestössä.

Sepelvaltimotauti on suomalaisten yleisin kuolinsyy. Sairaaloissamme hoidetaan nykyisin vuosittain noin 17 000 sepelvaltimotautikohtausta, minkä lisäksi noin 6 000 ihmistä kuolee vuosittain sepelvaltimotautiin kotona tai matkalla sairaalaan.

Apuraha luovutettiin Suomen Kardiologisen Seuran syyskokouksessa Helsingin messukeskuksessa 2.10.2014. AstraZeneca on apurahan taustatukijana.

Tyksin Sydänkeskus hoitaa sydänpotilaita täyden palvelun yksikössä T-sairaalan uusissa tiloissa. Hoitoihin kuuluvat muun muassa sydänleikkaukset, pallolaajennukset, tahdistimen asennukset, sydämen katetrisaatiot sekä rytmihäiriöiden hoito magneettinavigointia käyttäen.

Vuonna 2013 Tyksin Sydänkeskus teki lähes 2 900 toimenpidettä ja hoiti noin 4 100 potilasta.